Elektrické podlahové kúrenie – fólia

Čo to je?

Podlahové kúrenie nie je v súčasnosti žiadnou novinkou. Patrí k štandardom moderného bývania. Okrem príjemne hrejivej podlahy si ľudí získava aj nízkoteplotným spôsobom kúrením, čo predovšetkým znižuje nároky na spotrebu energie a ide krok za krokom s moderným stavebníctvom. Navyše dispozičné riešenie miestnosti nemusí pri podlahovom kúrení zachovať polohu vykurovacieho telesa a priestor v miestnostiach tak vôbec neovplyvňuje. Elektrické podlahové kúrenie patrí k takzvaným veľkoplošným, sálavým či tiež nízkoteplotným systémom. Občas sa stane, že dôjde vo vykurovanej miestnosti k prehriatiu podlahy, preto je vhodné brať veľký dôraz na regulátory tepla, nakoľko povrchová teplota podlahy by nemala dlhodobo prekračovať hranicu 29 – 30°C. Dobré a efektívne fungovanie elektrického podlahového kúrenia je podmienené vhodným typom regulácie. Kvalitný termostat by mal zachytiť, či je vzostup teploty v miestnosti dlhodobý alebo krátkodobý a na základe určenia situácie automaticky zapínať alebo vypínať kúrenie. Týmto spôsobom sa v obytnom priestore udržuje stála teplota a priestor sa neprekuruje.

Ako to funguje?

Fóliový vykurovací systém ako elektrické podlahové kúrenie je ideálny pre väčšie priestory a pre použitie s takzvanými plávajúcimi podlahami, ako je drevo, vinyl, laminát a koberec. Jednoduchá inštalácia fóliového ohrievača prináša konzistentné rozloženie tepla, čo je docielené s tepelnými vlastnosťami vystuženej hliníkovej fólie. Elektrické fóliové vykurovacie rohože je možné použiť ako primárny alebo sekundárny zdroj tepla vo všetkých miestnostiach a projektoch, v ktorých sú dodržiavané stavebné predpisy.

Jednoduchá inštalácia

)

Nezvyšuje úroveň podlahy

Inštalácia priamo pod finálnu podlahu bez potrebnej nivelizácie

Typy elektrického podlahového kúrenia

Elektrické podlahové kúrenie pozostáva s niekoľkých prevedení a to s vykurovacími káblami (termokáble), podložkami alebo fóliami uloženými priamo pod podlahovou krytinou, alebo pod spodnou vrstvou betónovej mazaniny či iného materiálu. Inštalácia takéhoto kúrenia je jednoduchá.

Elektrické podlahové kúrenie v podobe 2,5 cm hrubého termokábla, fixovaného na samolepiacej plastovej sieťovine, stačí priamo upevniť na očistenú podlahu, potom zatrieť tenkou vrstvou pružného lepiaceho tmelu. V prípade použitia plastovej alebo drevenej krytiny je nutné zaliať rohože 10mm vrstvou špeciálnej zalievacej zmesi a tým sa zabezpečí rovnomerná teplota povrchu. Elektrické podlahové kúrenie v podobe termokáblov sa môže aplikovať aj priamo na anhydritovú podlahu, ktorú je nutné tepelne odizolovať, aby sa zabránilo nežiaducim únikom tepla. Termokáble sa zalievajú vrstvou zalievacej zmesi s hrúbkou 5 až 6 cm; hmota musí byť zbavená ostrých prvkov. Po vytvrdnutí anhydritu, to je po týždni by mal začať postupný ohrev podlahy z 15 na maximálne 25°C.

Vykurovacie fólie sú určené ako podlahové kúrenie do suchých konštrukcií – pod plávajúce podlahy alebo s použitím doplnkových podložiek pod PVC podlahoviny a koberce. Teplota podlahy s podlahovým kúrením by nemala byť vyššia ako 27°C. Podlahové fólie sa vyrábajú iba o takých výkonoch, pri ktorých nie je možné túto teplotu pri dodržaní všetkých inštalačných podmienok prekročiť – teda 80 W/m2, 60 W/m2 a pre veľmi dobre zateplené objekty s výkonom 40 W / m2. Na vykurovaciu fóliu nie je možne lepiť ďalšie vrstvy a tak nie je vhodné ju použiť napríklad pod dlažbu. Pod PVC a koberce je možné ju použiť len s doplnkovou podložkou. Súčasné novostavby majú veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti a veľkoplošné sálavé systémy – či už ide o podlahové, stenové alebo stropné, dokážu aj pri nízkom inštalovanom príkone vyhriať miestnosť na požadovanú teplotu. Okrem toho vďaka ohriatiu konštrukcií sa dosiahne tepelnej pohody už pri nižšej teplote vnútorného prostredia a to predstavuje úspory na prevádzkových nákladoch.

Máte záujem alebo sa chcete niečo pýtať?